Constants I Poriodic Table How far from child A is their CM7 2 kids take part in
ID: 2035364 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
a) The distance between the center of mass to the children is in the inverse proportion of the masses of the children.
Distance of A from the CM is = 11 x 50/(50+35) = 6.47 m
b) Since the surface is frictionless, the force used by B will act equally upon both A and B in accordance with Newton's third law. Therefore,
maaa = mbab
35 x aa = 50 x ab
ab/aa = 35/50 = 0.7
Since both bodies are at rest u=0.
S=0.5 at2. Time taken by both bodies are same as they collide each other at the same instant. So the ratio S/a will be same for both the bodies.
sa/aa = sb/ab
sb = sa xab /aa = sa x 0.7
But, sb + sa = 11. Therefore, sa = 11 - sb
sb = (11 - sb) x 0.7 = 7.7 - 0.7sb
sb = 7.7/1.7 = 4.52m
B has travelled 4.52m