Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I need to see the step by step process for #5 3(10) A C= 0.2 nF capacitor is des

ID: 1582878 • Letter: I

Question

I need to see the step by step process for #5

3(10) A C= 0.2 nF capacitor is desired. What area must the plates have if they are to be separated by a d-1.95mm a)0.022 m2 b)0.044 m2 c)0.055 m2 d)0.066 m2 e)None of this is true 4.(10) 114 A of Cost-S 0.19/kWh? a)S 1.15 b)S2.42 current flows through R-8 for 24 hours. How much does this cost if energy c)S7.16 d)S15.61 e) None of these is true 5. (10)An proton (q-e:1.6x101°C , mass m=1.67x10-27kg ) is accelerated by a constant electric field E-668 N/C. Find the proton's speed after time -5 ns, assuming it starts from rest? a)167 km/s b)234 mi/h c207km/h d)320 m/s e) None of these is true

Explanation / Answer

5)Correct Ans:

(d)320 m/s

explanation:

Given

q = 1.6 x 10^-19 C ; m = 1.67 x 10^-27 kg ; E = 668 N/C ; t = 5 ns = 5 x 10^-9 s

We know that

Fe = q E ; F = ma

q E = ma

a = qE/m = 1.6 x 10^-19 x 668/(1.67 x 10^-27) = 6.4 x 10^10 m/s^2

We know that

v = u + at

v = 0 + 6.4 x 10^10 x 5 x 10^-9 = 320 m/s

Hence, (d)320 m/s