In (Figure 1), the total resistance is 15.0 k , and the battery\'s emf is 31.0 V
ID: 1583478 • Letter: I
Question
In (Figure 1), the total resistance is 15.0 k , and the battery's emf is 31.0 V . The time constant is measured to be 26.0 s .
Part A
Calculate the total capacitance of the circuit.
Express your answer with the appropriate units.
SubmitRequest Answer
Part B
Calculate the time it takes for the voltage across the resistor to reach 15.0 V after the switch is closed.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
In (Figure 1), the total resistance is 15.0 k , and the battery's emf is 31.0 V . The time constant is measured to be 26.0 s .
Part A
Calculate the total capacitance of the circuit.
Express your answer with the appropriate units.
C =SubmitRequest Answer
Part B
Calculate the time it takes for the voltage across the resistor to reach 15.0 V after the switch is closed.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
t =Explanation / Answer
Given
RC circuit with
R= 15 k ohm ,
V = 31.0 V
Time constat T = 26*10^-6 s
PartA
we know that in RC circuit the time constant or Characteristic time is T = R*C
so T = R*C
C = T/R
C = (26*10^-6)/ (15*10^3) F
C = 1.733*10^-9 F
C = 1.733 nF
Part B
for voltage the expression is
V(t) = V0*e^(-t/T))
where V0 is maximum value V = 31 V
15 = 31 e^(-t/(26*10^-6)) s
t = 1.887436*10^-5 s
so the time taken to recha the voltage across the resistor from 31 to 15 V is 1.887436*10^-5 s