Mapdat Openstax College Physics presented by Sapling Leaming A person slaps her
ID: 1583612 • Letter: M
Question
Mapdat Openstax College Physics presented by Sapling Leaming A person slaps her leg with her hand, which results in her hand coming to rest in a time interval of 45 milliseconds from an initial speed of 4.25 m /s. What is the magnitude of the average contact force exerted on the leg, assuming the total mass of the hand and the forearm to be 1.65 kg? Number Would the contact force be any different if the woman clapped her hands together, each with an initial speed of 4.25 m/ s, if they come to rest in the same time interval as above O O O O O No, because the change in momentum for the first hand will be the same. Yes, because the change in momentum is different. It depends on the coeffcient of friction between the two hands. No, because the second hand has zero momentum. Yes, because the initial momentum of the system will be different due to the second hand. PrevioGive Un & View SalutionCheck AnswNext FxitExplanation / Answer
According to the concept of the newton laws
Force F=m(v-u)/t
Given that
Mass m=1.65 kg
Initial speed u=4.25 m/s
Time t=2.45*10^-3 sec
Now we find the average contact force exerted on the leg
The average contact force F=1.65*4.25/(2.45*10^-3)
=2.86*10^3 N
Yes it varies because it depends on the coefficient of friction between the two hands and contact surface