Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mapd Organic Chemistry s & Company Publishers presented by Sapling Learning A re

ID: 559488 • Letter: M

Question

Mapd Organic Chemistry s & Company Publishers presented by Sapling Learning A reaction has a standard free-energy change of-548 kJ/mol at 25°C. What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0.30 M, 0.40 M, and 0 M, respectively? Number Number Number How would your answers above change if hereaction had a standard free-energy change of +5.48 kJlmor? O There would be more A and B but less C O All concentrations would be lower O There would be no change to the answers. There would be less A and B but more c. O All concentrations would be higher Exil Hnt

Explanation / Answer

for the reaction, A(aq)+B(aq)<---->C(aq)

deltaG0= standard free energy =-RTlnK= -5.48 Kj/mole

where R= 8.314 J/mole, T= 25 deg.c= 25+273= 298K, K= equilibrium constant

lnK= -deltaG/RT= 5.48*1000 J/mole/ (8.314*298)= 2.211, K= 9.13

for the reaction given K= [C]/ [A] [B]

given initial concentration, [A] =0.3, [B]= 0.4 and [C]=0

preparing the ICE table

component                               initial concentration (M)               change           equilibrium concentration

A                                                    0.3                                           -x                                0.3-x

B                                                    0.4                                            - x                           0.4- x

C                                                    0                                                x                                  x

K= 9.13= x/((0.3-x)*0.4-x), when solved for x using excel, x =0.1954

At Equilibrium, [A] =0.3-0.1954= 0.1046, [B]=0.4-0.1954 =0.2046, [C]=0.1954

when free energy change is 5.48 Kj/mole, lnK= exp(-5.48*1000/(8.314*298) = 0.11

Q= Reaction coefficient = [C]/ [A][B]= 0 < K

the reaction proceeds so as to increase [C] and redcue [A] and [B]

K= x/(0.3-x)*(0.4-x)= 0.11, when solved for x using excel, x= 0.0124

[A] =0.3-0.0124= 0.2876, [B] =0.4-0.0124= 0.2876, [C]= 0.0124, there would be more A and B, less C at Equilibrium ( A is correct)