Mapd Map Physics saplingl leaming Suppose water is raised by capillary action to
ID: 975405 • Letter: M
Question
Mapd Map Physics saplingl leaming Suppose water is raised by capillary action to a height of 6.45 cm in a glass tube. Refer to the angle values given in the table below to answer the following questions. Enter a positive number for height if the water is raised above the surrounding water level, and a negative number if it is pushed below What height will water reach in a paraffin tube of the same radius?Interface Ctact Angle 0° 107 90° water/glass Number em What height will water reach in a silver tube of the same radius? cmExplanation / Answer
The height h of a liquid column is given by:
h = 2 cos / g r,
where
is the liquid-air surface tension,
is the contact angle,
is the density of liquid,
g is local acceleration due to gravity and
r is radius of tube (length).
H glass = 2 cos / g r
= 2 cos 00 / g r
= 2 / g r (since cos 00 = 1)
= 6.45 cm (given)
Therefore 2 / g r = 6.45 cm - (1)
h paraffin = 2 cos / g r
= 6.45 cos (using equation 1)
= 6.45 x cos 1070
= 6.45 x 0.29
= 1.89 cm
h silver = 2 cos / g r
= 2 cos 900 / g r
= 2 0 / g r (since cos 900 = 0)
= 0 cm