Consider an object undergoing a rotational motion in the xy-plane about a fixed
ID: 1584107 • Letter: C
Question
Consider an object undergoing a rotational motion in the xy-plane about a fixed axis perpendicular to the plan of motion. Let O be a point in the xy-plane along the axis of rotation and P is a fixed point on the object. Due to the rotation of the object, point P will experience a circular motion with the radius of its circular path r = 0.6 m. Assume that at some point in time, the angular acceleration of point P is = 5 rad/s2 and an angle between the vectors of its tangential and net acceleration is = 30% Determine the magnitude of linear velocity (v) of point P and the magnitude of its tangential (at), normal (an) and net (a) acceleration vectors.Explanation / Answer
According to the concept of the circular motion
Given that
Angular acceleration =5 rad/s^2
Angle =30°
Radius r=0.6 m
Now we find the tangential acceleration
Tangential acceleration At=r=0.6*5=3 m/s^2
Now we find the centripetal acceleration
Centripetal acceleration Ac
Tan30=At/Ac=3/Ac
Ac=3/tan30=5.2 m/s^2
Centripetal acceleration Ac=5.2 m/s^2
Now we find the net acceleration
The net acceleration a=(5.2^2+3^2)^1/2
=6 m/s^2
Now we find The linear velocity
V=(5.2*0.6)^1/2=1.8 m/s