In the early 1900s, Robert Millikan used small charged drop lets of oil, suspend
ID: 1588389 • Letter: I
Question
In the early 1900s, Robert Millikan used small charged drop lets of oil, suspended in an electric field, to make the first quantitative measurements of the electron's charge. A 0.7 0-^m-diameter droplet of oil, having a charge of +e, is suspended in midair between two horizontal plates of a parallel-plate capacitor. The upward electric force on the droplet is exactly balanced by the downward force of gravity. The oil has a density of 860 kg/m3, and the capacitor plates are 5.0 mm apart. What must the potential difference between the plates be to hold the droplet in equilibrium?Explanation / Answer
Ans: If E be the electric field, q be the charge of the droplet., and m be the mass of the droplet then at equilibrium.
qE=m*g , where g =9.8 m/sec^2
Here, q=+e ; mass= volume*density =(4/3)*pi*(0.7x10-6/2)3 *860 kg =4.14x 10-10 kg.
Now E=potential/distence =V/d ; here d= 5 mm= 0.005 m
So Vpotential = mg*d/e =1.35x 108 V