I have two questions that are confusing me and I would appreciate an explanation
ID: 1589441 • Letter: I
Question
I have two questions that are confusing me and I would appreciate an explanation for each. Thank you! 1. A particle has a charge of +1.79 C and moves from point A to point B, a distance of 0.199 m. The particle experiences a constant electric force, and its motion is along the line of action of the force. The difference between the particle's electric potential energy at A and B is EPEA - EPEB = +8.84E-4 J. Calculate the magnitude of the electric force that acts on the particle. 2. Two charges A and B are fixed in place, at different distances from a certain spot. At this spot the potentials due to the two charges are equal. Charge A is 0.190 m from the spot, while charge B is 0.443 m from it. Calculate the ratio qB/qA of the charges.
Explanation / Answer
electric force F = E*q
work done = F*AB = E*q*AB
wok done = change in PE
E*1.79*10^-6*0.199 = 8.84*10^-4
E = 2481.68 N/C
+++++++++++++++++++
VA = vB
k*qA/rA = k*qB/rB
qB/qA = rB/rA = 0.443/0.19 = 2.33