A parallel-plate capacitor has an area of 4.70 cm^2 and the plates are separated
ID: 1591403 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor has an area of 4.70 cm^2 and the plates are separated by 1.00 mm. The capacitor stores a charge of 382.0 pC. What is the potential difference across the plates of the capacitor? The permittivity of a vacuum is 8.8542 Times 10^-12 C^2/N m^2. Answer in units of V. What is the magnitude of the uniform electric field in the region that is located between the plates? Answer in units of V/m. A parallel-plate capacitor has a plate area of 185 cm^2 and a plate separation of 0.0440 mm. Determine the capacitance. The permittivity of a vacuum is 8.85419 Times 10^-12 C^2/N m^2. Answer in units of F. Determine the potential difference when the charge on the capacitor is 450.0 pC. Answer in units of V.Explanation / Answer
you have asked 2 different questions.As per chegg guidelines i can only answer one.Please raise differenet question for another one.
given are
A=4.70cm^2=4.70*10^-4m^2
d=1mm=1*10^-3 m
Q=382pC=382*10^-12 C
using formula
c=eoA/d
=8.854*10^-12*4.70*10^-4/10^-3
=41.6*10^-13
C=4.16PF
Q=CV
V=Q/c
=382*10^-12/4.16*10^-12
V=91.8V---answer