Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A parallel-plate capacitor has an area of 6.00 cm 2 , and the plates are separat

ID: 1667891 • Letter: A

Question

A parallel-plate capacitor has an area of 6.00 cm2, and the plates are separatedby 2.00 mm with air between them. Thecapacitor stores a charge of 500 pC. (a) What is the potential difference across theplates of the capacitor?
1 V
(b) What is the magnitude of the uniform electric field in theregion between the plates?
2 N/C (a) What is the potential difference across theplates of the capacitor?
1 V
(b) What is the magnitude of the uniform electric field in theregion between the plates?
2 N/C

Explanation / Answer

a) Q = CV ==> V = Q / C                              = Qd / oA                              = 500 x 10-12 * 2 x 10-3 / 8.85 x10-12 * 6 x 10-4                              = 188.3 V b) We know that            E = V / d = 188.3 / 2 x 10-3 = 94.16 x103 N/C