Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ch25 C www.webassign.ne 2/4 points I Previous Answers SerPSE9 25.P.03. My Notes

ID: 1594323 • Letter: C

Question

Ch25 C www.webassign.ne 2/4 points I Previous Answers SerPSE9 25.P.03. My Notes Ask Your Teacher Two insulating spheres have radii 0.300 cm and 0.500 cm, masses 0.350 kg and 0.700 kg, and uniformly distributed charges of -2.00 HC and 5.50 HC. They are released from rest when their centers are separated by 1.00 m (a) How fast will each be moving when they collide (Hint: Consider conservation of energy and of linear momentum.) m/s (lighter sphere) m/s (heavier sphere) he spheres were conductors, would the speeds be greater or less than those calculated in part (a)? b) If te: Assume a reference level of potential V 0 at r the same O ess than o greater Explain your answer. If the spheres are metal, electrons will move around on them with negligible energy loss to place the centers of excess charge on the insides of the spheres. Then just before they touch, the effective distance between charges will be less han r1 r2 and the spheres will really be moving faster than calculated in part Score: 1 out of 1 Comment: Need Help? Read it Submit Answer Save Progress Practice Another Version 4:07 PM I'm Cortana. Ask me anything. 2/14/2016

Explanation / Answer

a)

m1 = 0.350 kg

m2 = 0.700 kg

q1 = - 2 uC

q2 = 5.50 uc

Using conservation of momentum

m1 v1 = m2 v2

0.350 v1 = (0.700) v2

v1 = 2 v2                             eq-1

Using conservation of energy

Electric Potential energy = Kinetic energy

0 - k q1 q2 /r = (0.5) m1 v12 + (0.5) m2 v22

0 - k q1 q2 /r = (0.5) m1 v12 + (0.5) m2 v22

- (9 x 109) (- 2 x 10-6) (5.50 x 10-6) = (0.5) (0.350) (2 v2)2 + (0.5) (0.700) v22

v2 = 0.307 m/s

v1 = 2 x 0.307 = 0.614 m/s