Ch24.63 Two metal spheres, each of radius 3.4 cm, have a center-to-center separa
ID: 1310661 • Letter: C
Question
Ch24.63
Two metal spheres, each of radius 3.4 cm, have a center-to-center separation of 1.8 m. Sphere 1 has a charge of +1.4 x 10-8 C; sphere 2 has a charge of -4.0 x 10-8 C. Assume that the separation is large enough for us to assume that the charge on each sphere is uniformly distributed (the spheres do not affect each other). With V = 0 at infinity, calculate in volts (a) the potential at the point halfway between their centers and the potential on the surface of (b)sphere 1 and (c) sphere 2.
Explanation / Answer
a)potential at the point halfway between the surfaces
potential due to 1st surface=kq/r=8.85*10^9*1.4*10^-8/0.043=2881.3V
potential due to 2nd surface=8.85*10^9*-4*10^-8/0.043=-4618.7
total potential=2881.3-4618.7=1737.4V ans
a)kq/r=8.85*10^9*1.4*10^-8/.034=3644.1V
b)-10411.7V