Ch23hKNMEWORK Problem 23.94 Problem 23.94 In a calorimeter, the combustion of 1
ID: 524822 • Letter: C
Question
Ch23hKNMEWORK Problem 23.94 Problem 23.94 In a calorimeter, the combustion of 1 mole of glucose produces 690 kcal Part A What percentage of ATP energy is produced when 8 moles of glucose reacting (3 kal/mole AP glycolysis? %ATP energy is produced Submit Mr Answers Incorrect, Try Again Part B What percentage of ATP energy is produced when B moles of glucose are opodized into acetyl CoA? 3 kcal/mole ATP) Express your answer to two significant figures. 5,3 ATP energy is produced Submit MLAnswers Give Up E Search the web and Windows F8 F6 F4Explanation / Answer
PartA:
In glycolysis ,from 1 molecule of glucose produce 4 ATP in which 2 ATP are used up and 2ATP left over. So net result is 50%.Therefore , from 8 moles of glucose 16 ATP are produced.
Percentage of ATP energy = 7.3×16×50/100= 58.4%
PartB:
Percentage of ATP energy produced by 8moles of glucose are oxidised into acetyl co A is 58.4%.
PartC:
In citric acid cycle from 1 mole of glucose 2GTP produced,which are converted into 2ATP molecules.Therefore, 16 ATP molecules are produced by 8 moles of glucose during citric acid cycle.
Percentage of ATP energy = 16×7.3 ×100/100= 116.8%
Part D:
In citric acid cycle from 1 mole of glucose 2GTP produced,which are converted into 2ATP molecules.Therefore, 16 ATP molecules are produced by 8 moles of glucose during citric acid cycle.
Percentage of ATP energy = 16×7.3 ×100/100= 116.8%