Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In Fig. 18-17, what is the value of the current I_1? 0.61 A 0.32 A 0.29 A 0.89 A

ID: 1596261 • Letter: I

Question

In Fig. 18-17, what is the value of the current I_1? 0.61 A 0.32 A 0.29 A 0.89 A 0.11 A In Fig. 18-18, I = 0.65 A and R = 5 Ohm. What is the value of the emf E? 6.5 V 25 V 13 V 17 V 3.4 V A 8.0 mu F capacitor is connected in series with a 6.0 k Ohm resistor across a 20-V DC source and a switch. What is the time constant of this RC circuit? 12 ms 9.0 ms 48 ms 18 ms 40 ms My electric razor operates on 120. v and requires 3.0 Amperes. How much current comes out after delivering 360. watts of power? 40 A 2.4 A 1.2 A 3.0 A 0 A

Explanation / Answer

10) A/c to circuit diagram,

We will use Kirchoff's equation and we will have three equations as follow:

=> 5I1 +6+10I2 = 12

=> 5I1+10I2 = 6 --- (1)

2nd eqn

=> 3I3+8-10I2=6

=> 3I3-10I2=-2 --- (2)

3rd Eqn

I1=I2+I3 --- (3)

Using eqn (3) in eqn (1), we get

15I2+5I3 = 6 --- (4)

Multiply eqn (4) by 3 and eqn (4) by 5

45I2+15I3 = 18

15I3-50I2=-10

and than subtracting we get,

95I2=28

=> I2=0.29 A

Using I2=0.29 A in eqn (2) and (3)

we get I3=0.95 A

and I1=0.61 A

A) is a right choice

11) Given, R =5 ohm, I = 0.65 A,

A/c to Kirchoff's law,

RI1+2RI=E

also I1=I+I=2I

=> E = 2RI+2RI

=> E = 4RI

=> E = 4* 5 *0.65

=> E = 13 V