In Fig. 12-41, one end of a uniform beam of weight 300 N ishinged to a wall; the
ID: 1671041 • Letter: I
Question
In Fig. 12-41, one end of a uniform beam of weight 300 N ishinged to a wall; the other end is supported by a wire that makesangles = 25° with both wall and beam. Find(a) the tension in the wire and the(b) horizontal and (c) verticalcomponents of the force of the hinge on the beam.
Chapter 12, Problem 25Explanation / Answer
(a) Net torque about hing is T L sin25 - W ( L / 2) sin60 = 0 ==> T = W L sin60 / 2Lsin25 = W sin60 / sin25 = 300 * 0.866 / 2* 0.422 = 307.85 N (b) Fh = T sin25 = 307.85 sin25 = 130.94 N (c) Fv = w - T cos25 = 300 - 307.85 cos25 = 21.02 N