A rectangular coil with a length of 6.0 cm and a width of 4.0 cm and 250 turns i
ID: 1597507 • Letter: A
Question
A rectangular coil with a length of 6.0 cm and a width of 4.0 cm and 250 turns is placed in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.95 T. (a) If the maximum torque experienced by the coil is 0.21 N · m, determine the current in the coil. 0.02887 Incorrect: Your answer is incorrect. What physical quantities determine the torque on a current-carrying loop in a magnetic field? For what orientation of the loop will the torque have the maximum value? mA (b) When the magnetic field makes an angle of 35° with the normal to the plane of the coil, determine the magnitude of the torque acting on the coil.
Explanation / Answer
Torque = BANIsin
a) 0.21 = 0.95*(0.06*0.04)*250*I
I = 0.368 A = 368.42 mA
b) 0.21 = 0.95*(0.06*0.04)*250*Sin35*I
I = 0.642 A = 642.32 mA