I would prefer it if you did both, but thank you regardless! A boy throws a ball
ID: 1599401 • Letter: I
Question
I would prefer it if you did both, but thank you regardless!
A boy throws a ball upward with a speed v0 = 12 m/s. The wind imparts a horizontal acceleration of 0.4 m/s2 to the left. At what angle must the ball be thrown so that it returns to the point of release? Assume that the wind does not affect the vertical mm motion. The 2-kg block B and 15-kg cylinder A are connected to a light cord that passes through a hole in the center of the smooth table. If the block travels along a circular path of radius r = 1.5 m, determine the speed of the block.Explanation / Answer
Problem 4
Tension in the string
T = 15g = 147 N
here centrepetal force for 2kg block is provided by tension
so
T = mV^2 /R
so
V = 10.5m/s