Suppose mu is changed. After releasing the mass m from point A, the mass travels
ID: 1599455 • Letter: S
Question
Suppose mu is changed. After releasing the mass m from point A, the mass travels over the rough portion of the track BC, bounces off the spring, and travels a distance 2.6 m part way back across the rough portion of the track to stop at point F. Under these conditions, what is the value of mu? A 2.97 kg ball is attached a fish line rated to withstand 28.3 N. The ball is released from rest at the horizontal position (theta_0 = 90 degree). At what angle theta (measured from the vertical) will the fish line break? The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2. Answer in units of degree.Explanation / Answer
energy is conserved , in the swing down to the breaking point
mg cos theta = mv^2/r
2 mg cos theta = mv^2/r
at the breaking point , consider radial forces
F_r = m a_r
T- mg cos theta = mv^2/r
T - mg cos theta = 2 mg cos theta
T = 3 mg cos theta
theta = cos^-1 ( T/ 3 mg)
= cos^-1 ( 28.3/3 ( 2.97) (9.8)
=71 degrre
for first question need initial data of the question to know the position of A. please post that question with relvelnt data