Part A- calculate the induced emf Part B - calculate the current in the U shaped
ID: 1600769 • Letter: P
Question
Part A- calculate the induced emf
Part B - calculate the current in the U shaped conductor
Part C- calculate the external force needed to keep the rods velocity constant at that instant
Explanation / Answer
PART A :
Induced EMF = V = BLV
Where B is magnetic field
V : velocity of rod
L : length of rod
V = 0.34 x 0.28 x 1.3 = 0.12376 V
Hence the emf induced is 0.12376 V
PART B:
Current in the u shaped conductor is I = V/R
R =2.2 + 21 = 23.2 ohms
I =0.12376/(23.2) = 5.33 x 10-3 A
Hence the current in u shaped conductor is 5.33 x 10-3 A
Part C
Force required is F = B2 L2 v / R
F= (0.342 x 0.282 x 1.3 )/ 23.2
F = 5.08 x 10-4 N
Hence the force required is F = 5.08 x 10-4 N