Class Management Help hapter 23ABegin Date: 3/19/2017 00:00 AM Due Date: 3/26/20
ID: 1602066 • Letter: C
Question
Class Management Help hapter 23ABegin Date: 3/19/2017 00:00 AM Due Date: 3/26/201 11:59:00 PM End Date: 5/22/2017 12:00:00 AM 4 33% Part (a) What is their total self-inductance, assuming they act like a single solenoid, in H? Grade Summary Potential 100% sino coso tano 7 8 9 Attempts remaining: 8 4 5 6 cota no asino acoso (05 per attempt) 1 2 3 ata no acotan0 sinh0 ODegrees Radians I give up! Hints: 0% deduction per hint. Hints remaining: 2. Feedback 0% deduction per feedback. l A 33% Part (e) what average emf in mv opposes shutting them offif this is done in 5.00 ms (one-fourth of a cycle for 50 Hz AC)? All content 2017 Expert TA LLCExplanation / Answer
Solenoid inductance is given by
L=uN*N*A/l
We knoe N=400
l=1.25
diameter=0.85 cm=0.0085 m
We got inductance=0.009127 mH or 9.127*10(-6) H
Energy=0.5*L*i*i=2.08*10(-4) J or 0.208 mJ
Emf=Ldi/dt=3.8*10(-4) V