Class Management Help HW 5 Begin Date 1/19/2017 12.01:00 AM-Due Date: 3/102017 1
ID: 1621029 • Letter: C
Question
Class Management Help HW 5 Begin Date 1/19/2017 12.01:00 AM-Due Date: 3/102017 1139 00 PM End Date: SB1201 1000 00AM mounted so that it can recoil only in the horizontal direction. A 50% Part (a) calculate its recoil speed, in meters fires a 16kg shell at 48 at an angle of 19 above the per second. when it horizontal. Grade Summary Potential lees. 50% Late Work Late Potential 50% 7 8 9 cotano asino acos0 Attempts ressainiag: atano acotano sinho per attempt Degrees o Radians I give up! Feedback 09 deduction per feedback Hints: deduction per hint. Hints remaining L 4 50% Part What is the kinetic energy in joules, of the cannon after t fires energy dissipated as heat transfer in shock the shell? This is absorbers that stop its recoil. re thExplanation / Answer
m1 = 16 kg , u1 = 485 m/s
m2 = 3250 kg
from conservation of mometum along horizontal direction
m1u1x = m2u2x
16*485*cos(19) = 3250*u2
u2 = 2.26 m
(b) KE = 0.5mu^2
KE = 0.5*3250*2.26^2
KE = 8300 J