Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Class Management 1 Help Induction Begin Date: 11/9/2017 12:01:00 AM -Due Date: 1

ID: 1787292 • Letter: C

Question

Class Management 1 Help Induction Begin Date: 11/9/2017 12:01:00 AM -Due Date: 11/19/2017 11:59-00 PM End Date: 12/20/2017 11:59:00 PM (11 %) Problem 4: Suppose a large power plant generates electricity at 12.0 kV. Its old transformer once converted this voltage to 820 kV. The secondary coil of this transformer is being replaced so that its output can be 760 kV for more efficient cross-country transmission on upgraded transmission lines. Randomized Variables V1 = 320 kV V2- 760 kv 50% Part (a) lines which left the plant? If the overall power output is 1000.0 MW and line resistance is 2.00 , what was the power loss, in watts, in the old power Grade Summary loss,! Deductions Potential 100% tan) acoso Submissions Attempts remaining: (4% per attempt) detailed view coso sin0 cotano asin0 atan acotan sinh0 cohtanh cotanhO ODegrees O Radians Hint l give up Submit Feedback:-deduction per feedback. Hints: deduction per hint. Hints remaining: 2 50% Part (b) If the overall power output is 10000 MW and line resistance is 2.00 , what lines which leave the plant? is the power loss, in watts, in the new pow

Explanation / Answer

Part A -

P = 1000 MW

Secondary Voltage Vs = 320 kV

So, secondary current Is = P/Vs = (1000 x 1000) / 320 = 3125 A

So. power loss in this case, Pl = Is^2 x R = 3125^2 x 2 = 19.53 x 10^6 W.

Part B -

Secondary current in this case, Is = P/Vs = (1000 x 1000) / 760 = 1316 A

So. power loss in this case, Pl = Is^2 x R = 1316^2 x 2 = 3.46 x 10^6 W.