Mastering Physics: HW CH5 Google Chrome a secure https://session.masteringphysic
ID: 1603084 • Letter: M
Question
Mastering Physics: HW CH5 Google Chrome a secure https://session.masteringphysics.com/myct/temview?offset-next&assignment; ProblemID 7s879291 Spring 2017 PHYS191 20997 L04 Item 10 Item 10 Part A A bowling ball weighing 70.8 N is attached to the ceiling What is the acceleration of the bowling ball, in magnitude and direction, at this instant? by a rope of length 3.85 m The ball is pulled to one side and released, it then swings back and forth as a pendulum. As the rope swings through the vertical, the speed of the bowling ball is 4.80 m/s m/s? Submit My Answers Give Up Part B What is the tension in the rope at this instant? Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
a)The acceleration has two components , centripetal and tangential.
At vertical position, the ball will have only centripetal acceleration = v^2/r= 4.80^2/ 3.85 =5.984 m/s^2
b) tension = mg + ma =
m= 70.8/9.8 = 7.22 kg
T= 7.22 ( 9.8 + 5.984) = 114.03 N