Consider the system shown in the figure below with m 1 = 21.0 kg, m 2 = 14.8 kg,
ID: 1608214 • Letter: C
Question
Consider the system shown in the figure below with
m1 = 21.0 kg,
m2 = 14.8 kg,
R = 0.220 m,
and the mass of the pulley
M = 5.00 kg.
Object m2 is resting on the floor, and object m1 is 4.70 m above the floor when it is released from rest. The pulley axis is frictionless. The cord is light, does not stretch, and does not slip on the pulley.
(a) Calculate the time interval required for m1 to hit the floor.
t1 = 1 s
(b) How would your answer change if the pulley were massless?
t2 = 2 s
Mof R m mo) 2Explanation / Answer
Writing equations of motion to m2
T2-m2g = m2a
T2 = m2a + m2g = m2(a+g)
similarly for m1
m1g - T1 = m1a
T1 = m1(g-a)
using Net Torque is Tnet = I*alpha
I is the moment of inertia of the pulley = 0.5*M*R^2 = 0.5*5*0.22^2 = 0.121 Kg-m^2
alpha is the angular accelaration = a/R
then Tnet = 0.121*(a/R)
T2*R-T1*R = 0.121*a/R
(T2-T1)*R = 0.121*a/R
T2-T1 = 0.121*a/0.22^2
m2*a + m2*g - m1*g + m1*a = 0.121*a/0.22^2
(14.8*a)+(14.8*9.8)-(21*9.8)+(21*a) = 0.121*a/0.22^2
accelaration is a = 1.83 m/s^2
Using kinematic equation for m1
initial velocity is Vo = 0 m/sec
a = 1.83 m/s^2
S = 4.7 m
then V^2 -Vo^2 = 2*a*S
V^2 -0^2 = 2*1.83*4.7
V = 4.14 m/sec
and using S = (Vo*t)+(0.5*a*t^2)
4.7 = (0*t)+(0.5*1.83*t^2)
t = 2.26 sec
b) if the pulley were mass less ,then
tension in the two cables is same
T1 = T2 = T
m2*a+ m2*g = m1g-m1*a
accelaration is a = (m1-m2)*g/(m1+m2) = (21-14.8)*9.8/(21+14.8) = 1.69 m/s^2
then using S = (Vo*t)+(0.5*g*t^2)
4.7 = 0.5*1.69*t^2
t = 2.35 sec