Consider the system shown below. The reliability of each process is listed at th
ID: 3119891 • Letter: C
Question
Consider the system shown below. The reliability of each process is listed at the top of the box. Components A and B are attached separately. Component C comes in a container (E) and has a backup (D). Component F is a backup if E fails. A, B, and E (or F) have to work in order for the system to work. Please round all percentages to 4 decimal places (e.g., 45.87%). What is the reliability of the system? If $900 must be spent to fix a failed system, what is the expected failure cost of the system? Please round to the nearest dollar.Explanation / Answer
Part (A)
first we have to calculate the reliability of E that is...
given that C has 60% reliability so in remaing 40% case D will work with 50% reliability so,
E = 0.60 + ( 0.40 * 0.50) = 0.60 + 0.20 =0.80 or 80%
Now F has to work in remaing 20% case with 40% reliabilty hence effective reliability is = 0.20*0.40 = 0.08 or 8%
Now with A and B, E will in action either F so reliabilty of system = 0.90*0.84*0.80 + 0.90*0.84*0.08
= 0.66523 or 66.523%