Image formed by converging lens. What is (a) the position, and (b) the size, of
ID: 1609983 • Letter: I
Question
Image formed by converging lens. What is (a) the position, and (b) the size, of the image of a large 7.6-cm-high flower placed 1.00m from a +50.0-mm-focal-length camera lens? Diverging lens. Where must a small insect be placed if a 25-cm-focal-length diverging lens is to form a virtual image 20 cm in front of the lens? Measuring the Wavelength of a Light Source A viewing screen is separated from a double-slit source by 1.2 m. The distance between the two slits is 0.030 mm. The second-order bright fringe (m = 2) is 4.5 cm from the center [a) Determine the wavelength of the light.Explanation / Answer
Answere 34.1)
As we know that
Camera lens is just a simple convex lens
so,
according to lens equation
1/o + 1/i = 1/f
So by putting values
we have
1/1 + 1/i = 1/0.5
1/i = 2-1 = 1
i = 1 m
magnification = i/o
magnification = 1/1 = 1
so
image the real image is 1*7.6 cm = 7.6 cm tall and inverted
The image is 7.6cm tall, is inverted and 1 m from the lens on the other side of the lens
Answer 34.3)
According to lens equation
1/i + 1/o = 1/f
o = object distance
i = image distance (negativce because virtual image)
f = focal length( negative because diverging lens)
1/i + 1/o = 1/f
1/-20 + 1/o = 1/-25
o = -100 cm
magnification equation:
M=-i/o
= - 20/100
= -0.2
Answer 37.1)
As we know that
y = m*lambda*D/d
Where
y = distance of fringe from center
m = order of fringe
D = distance between screen and slit
d = seperations between slits
So,
lambda = y*d / m*D
lambda = 4.5*10^-2*0.030*10^-3 / 2*1.2
lambda = 0.135*10^-5 / 2.4
lambda = 562.5*10^-9 m