Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Class Management Homework 23 Begin Date: 4/18/2017 8:00:00 PM Due Date: 4/20/201

ID: 1610560 • Letter: C

Question

Class Management Homework 23 Begin Date: 4/18/2017 8:00:00 PM Due Date: 4/20/2017 59:00 PM End Date: 5/12/2017 :59:00 PM (25%) Problem 4 A string is under a tension of T-127 N. The string has a of m 6 g and length L. When the ucked the velocity of the wave on the string is V 262 m/s. Randomized variables T 127 N A V 262 m/s Assignment Status Click here for .D 50% Part (a) What is the length of the string,in meters? 1 Completed cotano asin0 acos() cosho tanh0 cotanho ODegrees Radians deduction per feedback. Hints: 4s deduction per hint. Hints remaining L 50% Part (b) If Lis one wavelength, what is the frequency, in hertz? per attempt)

Explanation / Answer

T=127 N

M=0.006 Kg

V= 262 m/s

v = (T/), where is the mass per unit length

So v2 = T/ (or) = T/ v2 = 127/ (262)2 = 0.00185

= mass/length

0.00185 = 0.006/ L

Hence length of the wire = 0.006/ 0.00185 = 3.24 m

b) If L is one wavelength, then n=v/L = 262/3.24 Hz =80.78 Hz