a 15.0cm tall object is placed 8.00cm in front of a convex mirror. The mirror ha
ID: 1613853 • Letter: A
Question
a 15.0cm tall object is placed 8.00cm in front of a convex mirror. The mirror has a radius of curvature of -24.0cm. What is the magnification? I got -45 is this right? If not please show a 15.0cm tall object is placed 8.00cm in front of a convex mirror. The mirror has a radius of curvature of -24.0cm. What is the magnification? I got -45 is this right? If not please show a 15.0cm tall object is placed 8.00cm in front of a convex mirror. The mirror has a radius of curvature of -24.0cm. What is the magnification? I got -45 is this right? If not please showExplanation / Answer
using the mirror equation
1/f = 1u + 1/v
f = R/2 = -12 cm
u = 8 cm
1/v = 1/f - 1/u
v = fu/(u - f)
v = -12*8/(8 - (-12))
v = -4.8 cm
Magnification = -v/u
M = -(-4.8)/8 = 0.6