Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the circuit shown in the figure. What power is dissipated by the entire

ID: 1616204 • Letter: C

Question

Consider the circuit shown in the figure. What power is dissipated by the entire resistor circuit? a. 44 W b. 28 W c. 56 W d. 112 W What is the equivalent capacitance of the combination shown? a. 29 mu F b. 10 mu F c. 40 mu F d. 25 mu F A charge of 10 nC is distributed uniformly along the x-axis from x = -2 m to x = +3 m. Which of the following integrals is correct for the electric potential (relative to zero at infinity) at the point x = +5 on the x-axis? a) integral^3_-2 90 dx/x b) integral^3_-2 90dx/(5-x) c) integral^3_-2 18dx/x d) integral^3_-2 18dx/(5-x) e) integral^3_-2 90dx/(5+x)

Explanation / Answer

24) Three 24 ohms are parallel.

So, 1/R = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3 = 3/24

So, R = 8 ohm

Now, two 4 ohm are in parallel.

1/R = 1/R1 + 1/R2 = 2/4

So, R = 2 ohm

Now, 2,8,3 ohm are in series.

So, R = R1 + R2 + R3 = 2+8+3 = 13 ohm

Therefore, power dissipated, P = Vsquare/R = 24*24/13

P = 44 W

Ans: Option (a)

25) 4 capacitors of 20microF are parallel.

So, Cp = C1 + C2 + C3 + C4 = 80 microF

This 80 microF is in series with another 80 microF.

So, Ceq = C1.C2/(C1+C2) = 80*80/160 = 40 microF

Ans: Option (c)