A water drop flies off the tire vertically from point A to a point 58cm above A.
ID: 1619685 • Letter: A
Question
A water drop flies off the tire vertically from point A to a point 58cm above A. on the next turn a drop flies off to a height of 33cm above A. the radius of the tire is 0.404m. neglect air friction compute the angular acceleration of the tire assuming that it is constant. don't forget the sign. show work.
Consider the spinning bicycle tire in the figure. A water drop flies off the trse vertcallyfrom poim the tare is 0.404 m. Neglect air friction compute the angular acceleration of the tire assuming thatExplanation / Answer
drop1:
vi = sqrt(2ay)
vi = sqrt(2*9.8*0.58) = 3.37 m/s
drop 2:
vi = sqrt(2*9.8*0.33) = 2.54 m/s
wi = 3.37/0.404 = 8.34 rad/s
wf = 2.54/0.404 = 6.29 rad/s
theta = 2pi rad
alpha = wf^2-wi^2/2*theta = 2.39 rad/s^2