A small 460-gram ball on the end of a thin, light rod is rotated in a horizontal
ID: 1620711 • Letter: A
Question
A small 460-gram ball on the end of a thin, light rod is rotated in a horizontal circle of radius 1.0 m. Calculate the moment of inertia of the ball about the center of the circle. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Calculate the torque needed to keep the ball rotating at constant angular velocity if air resistance exerts a force of 0.016 N on the ball. Ignore air resistance on the rod and its moment of inertia. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
A. Moment of inertia is given by
I = m*r^2
I = 0.46*1^2 = 0.46 kg-m^2
B.
Torque = r*F
Torque = 1*0.016 = 0.016 N-m