Question
If the plates in No.10 are 1.00 cm. apart what is the strength of the electric field between the plates? A. 1.44 times 10^-7 N/C B. 6944 N/C C. 50,000N/C D. none of these A capacitor of 100, is hooked up to a 20.0 volt battery. What is the charge on the capacitor? A. 2,00 times 10^-3 C B, 2.00 times 10^5 C. C. 5.00 times 10^-4 C D. none of these What is the value of the electric files through a rectangle which is 3.00 cm on one side and 2.00 cm on the other side if the field strength is 10,000. N/C and the field lines are perpendicular to the plane of the rectangle? A. 6.00 Nm^2/C B. 600 Nm^2/C C. 1.67 times 10^3 Nm^2/C D. 6.00 times 10^2 E, none of these A + 600 mu C charge is moved from a position where its electric potential energy is 7200 mJ to a position where it potential energy is mJ. What is the change it a potential potential difference? A. 2000 V B. -2000 V C. 4000. V D. 4000. V E none of these
Explanation / Answer
12 ) Q =c*v =100*10^-6*20=2*10^-3
13 ) flux = E X A= 10000*3*2*10^-4= 6 Nm^2/C
14 ) change in potential = (pe2-pe1)q =21.6-7.2/3.6= 4000
15) w = F* d= q*e* d=20*1*10^-5= 2*10^-4 J