Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mecha Rob Gronkowski he greatest TE of o Q3 points l Previous Answers SerPSE8 14

ID: 1622706 • Letter: M

Question

Mecha Rob Gronkowski he greatest TE of o Q3 points l Previous Answers SerPSE8 14.P039. water moves through a constricted pipe in steady, ideal fiow. At the lower point shown in the figure below, the pressure is Ph 1.80 x 104 Pa, and the pipe diameter is 5,0 cm. At another point y 0.30 m higher, the pressure is P2 1.00 x 104 Pa and the pipe diameter is 2.50 cm. (a) Find the speed of fow in the lower section. x m/s (b) Find the speed of flow in the upper section. m/s (c) Find the volume fiow rate through the pipe. Submit Answerl Save Progess My Noees o Ask Your Teac 15. O 1/1 points I Previous Answers serpSEB 14 PO41 a cm3 container in The figure below shows a stream of water in a steady flow from a kitchen faucet. At the faucet the diameter of the stream is 0.900 cm. The stream nas 125 13.2 s. Find the diameter of the stream 13.0 cm below the opening of the faucet.

Explanation / Answer

14) P1 = 1.8*10 64 Pa, P2 = 1*10^4 Pa

d1 = 5 cm , d2 = 2.5 cm , y = 0.3 m

(a) from equation of continuity

A1v1 = A2v2

(pi*d1^2/4)v1 = (pi*d2^2/4)*v2

(5^2/4)*v1 = (2.5^2/4)*v2 ...(1)

from Bernoullis theorem

P1 +0.5pv1^1 +pgy1 = P2 +0.5pv2^2 +pgy2

y = y2 -y1 = 0.3

density of wate p = 1000 kg/m^3

1.8*10^4 +0.5*1000*v1^2 = 1*10^4 +0.5*1000*v2^2 +1000*9.8*0.3 ..(2)

from (1) and (2)

(a) v1 = 0.82 m/s

(b) v2 = 3.286 m/s

(c) Volume flow rate = A1v1 = A2v2

= 3.14*(0.05^2/4)*0.82

= 0.00161 m^3/s