Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MasteringPhysics: Ch 21 HW Part 2 https://session.masteringphysics.com/myct/item

ID: 1629889 • Letter: M

Question

MasteringPhysics: Ch 21 HW Part 2 https://session.masteringphysics.com/myct/itemview?assignmentProblemID-78597 128&offset-next; Secure Ch 21 HW Part2Problem 21.25 previous 4 of 10 Problem 21.25 Part A An ideal gas is held at 70 K in a cylinder fitted with a movable piston. When a 7.5-kg cube is placed on the piston, the piston slides down a distance of 200 mm What is the entropy change in the environment that results from the change in the gas volume? dS- 1-0.2 Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Contin

Explanation / Answer

the potetnial energy is PE = m g h

= 3.5 X 9.8 X 200 X 10-3

= 6.86 J

the entropy change = PE / T

= 6.86 / 70

= 0.098 J/K

so the entropy change in the environment is = - 0.098 J/K