MasteringPhysics twozon Exercise 7.12 Exercise 7.12 Part A What is the engineer\
ID: 1784767 • Letter: M
Question
MasteringPhysics twozon Exercise 7.12 Exercise 7.12 Part A What is the engineer's potential energy in her office? Express your answer using two significant figures. A 63 kg engineer leaves her office on the 33rd floor of a skyscraper and takes an elevator up to the 59th floor. Later she descends to street level. The engineer takes the zero of potential energy at street level and the distance from one floor to the next is 3.5 m 71.3.10 Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Part B What is the engineers potential energy on the 59th floor? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
A) engineer's potential energy is PE = m*g*h = 63*9.8*33*3.5 = 71309.7 J
upto two significant figures
it was 7.1*10^4 J
B) enegineer's potential energy on the 59th floor is PE = m*g*h = 63*9.81*(59*3.5) = 1.28*10^5 J