Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

If the work required to move a +0.25 C charge from point A in point B is +175 J,

ID: 1634081 • Letter: I

Question


If the work required to move a +0.25 C charge from point A in point B is +175 J, what is the potential difference between the two points? a) 0 V b) 44 V c) 88 V d) 350 V e) 700 V In the figure, point A fa a distance L away from a point charge Q. Point B is a distance 4L away from Q. What is the ratio of the electric field at point B to that at point A, R = E_B/E_A ? a) R = 1/16 b) R = 1/9 c) R = 1/4 d) R = 1/3 e) This cannot be determined since neither the value of Q nor the length L is specified.

Explanation / Answer

16 ans

Given that

charge q=0.25 C

work done W=175 J

now we find the potential difference

the potential difference V=175/0.25=700 v

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17 ans

Given that

distance ra=L

distance rb=3L

now we find the ratio of electric field Eb and Ea

R=Eb/Ea=(ra/rb)^2

=(L/3L)^2

=1/9