If the work required to move a +0.25 C charge from point A in point B is +175 J,
ID: 1647245 • Letter: I
Question
Explanation / Answer
16 ans
Given that
charge q=0.25 C
work done W=175 J
now we find the potential difference
the potential difference V=175/0.25=700 v
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17 ans
Given that
distance ra=L
distance rb=3L
now we find the ratio of electric field Eb and Ea
R=Eb/Ea=(ra/rb)^2
=(L/3L)^2
=1/9