Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Pls ans all Q\'s. A student investigating the charge to mass ratio e/m of an ele

ID: 1636068 • Letter: P

Question


Pls ans all Q's.

A student investigating the charge to mass ratio e/m of an electron performed a linear regression analysis to determine e/m. After plotting a graph of 1/r^2 vs. B^2, the following results were obtained: slope =4.5 times 10^8 T^-2.m^-2 error on slope = 1.3 times 10^7 T^-2.m^-2 y-intercept =40 m^2 error on y-intercept = 60 m^2 Correlation coefficient = 94.2% A constant accelerating potential difference V = 150 V was used. Use tins information to determine the ratio e/m as well as the error on e/m. Comment on the accuracy and precision of these results.

Explanation / Answer

The slope of the graph gives the e/m ratio while tje error in the slope give the error in the e/m ratio. So, we have:

5.1) e/m ratio = 4.5 x 10^8

Error = 1.3 x 10^7

5.2) The result has less accuracy and more precision. This is because the experimental result is far away from what the actual e/m ratio should be, so it is less accurate. The results are close to each other so they have precision.