Pls show all work. An object with a charge of -4.0 C and a mass of 4.5×102 kg ex
ID: 1644838 • Letter: P
Question
Pls show all work.
An object with a charge of -4.0 C and a mass of 4.5×102 kg experiences an upward electric force, due to a uniform electric field, equal in magnitude to its weight.
PART A: Find the magnitude of the electric field.
PART B: Find the direction of the electric field......CHOICES: a) upward b) downward c) to the left d) to the right
PART C: If the electric charge on the object is doubled while its mass remains the same, find the direction and magnitude of its acceleration.
PART D:If the electric charge on the object is doubled while its mass remains the same, find the direction and magnitude of its acceleration..CHOICES: a) upward b)downward c) left d) right
Explanation / Answer
A) qE = mg
magnitude of electric field = mg/q = 4.5* 10-2 * 9.8/4 *10-6 = 1.1025 *105N/C
B) as weight acts downwards, so electric force must be upwards and charge being negative, electric field msut be downwards
C) net force,F = 2qE -mg = 2mg -mg = mg = 0.44 N
acceleration = F/m = 0.44/ 0.045 = 9.8 m/s2
direction is upwards
D) it is same question typed as of part C