Consider the baby being weighed in the figure. (a) What is the mass of the child
ID: 1645003 • Letter: C
Question
Consider the baby being weighed in the figure.
(a)
What is the mass of the child and basket (in kg) if a scale reading of 73 N is observed?
kg
(b)
What is the tension T1 (in N) in the cord attaching the baby to the scale?
N
(c)
What is the tension T2 (in N) in the cord attaching the scale to the ceiling, if the scale has a mass of 0.480 kg?
N
(d)
Draw a sketch of the situation indicating the system of interest used to solve each part. The masses of the cords are negligible. (Submit a file with a maximum size of 1 MB.)
Explanation / Answer
T1=w=73 N
m=w/9.8=7.45 kg
(b)T1=73 N
(c)T2=T1+(0.48*9.8)
T2=77.704 N
(d) Sketch is already given above .Just Equalling force