If an object on a horizontal frictionless surface is attached to a spring, displ
ID: 1650388 • Letter: I
Question
If an object on a horizontal frictionless surface is attached to a spring, displaced, and then released, it will oscillate. If it is displaced a distance 0.110 m from its equilibrium position and released with zero initial speed. Then after a time 0.805 s its displacement is found to be a distance 0.110 m on the opposite side, and it has passed the equilibrium position once during this interval. Find the amplitude. A = _________ m Find the period. T = __________ s Find the frequency. f = ___________ HzExplanation / Answer
Amplitdue = 0.11 m
Time period T = 2 * 0.805 s
= 1.61 s
frequency f = 1/T
= 1/(1.61)
= 0.621 Hz