If an object on a horizontal frictionless surface is attached to a spring, displ
ID: 1698670 • Letter: I
Question
If an object on a horizontal frictionless surface is attached to a spring, displaced, and then released, it oscillates. Suppose it is displaced 0.125 m from its equilibrium position and released with zero initial speed. After 0.860 s, its displacement is found to be 0.125 m on the opposite side and it has passed the equilibrium position once during this interval.Find the amplitude of the motion.
=________________m
Find the period of the motion.
=________________s
Find the frequency of the motion.
=_________________Hz
MUST SHOW ALL WORK AND ANSWERS
Explanation / Answer
a]
Since the object is released form rest, its initial displacement = maximum displacement = 0.125 m is the amplitude of motion.
b]
The object will return to its original position after another0.860 s, so the period is = 2* .860 = 1.72 s.
c]