Please excuse the writing every where. I can not figure this out. please helo 2.
ID: 1653819 • Letter: P
Question
Please excuse the writing every where. I can not figure this out. please helo
Explanation / Answer
A) Potential difference between A and B = 0
B) Potential difference between B and C = E*d =5900*0.08
= 472 V
C) Potential difference between A and C = 472 V.
D) speed gained v= sqrt(2KE/m)
= sqrt (2*472*100e-9/15e-6)
= 2.51 m/s
E) Since Potential difference is same, change in KE will be same.
v = 2.51 m/s