Part B Find the direction of the velocity of the canoe relative to the river. Ex
ID: 1654608 • Letter: P
Question
Part B Find the direction of the velocity of the canoe relative to the river.
Express your answer as an angle measured south of west.
Explanation / Answer
here,
|vc| = 0.54 m/s
vr = 0.49 m/s i
theta = 45 degree
vc = 0.54 * ( cos(45) i - sin(45) j)
vc = 0.38 i - 0.38 j
a)
the magnitude of conoe velocity relative to the river , v = sqrt((0.38 - 0.49)^2 + 0.38^2)
v = 0.4 m/s
b)
the direction of the velocity of the canoe relative to the river , theta = arctan(0.38 /0.11)
theta = 74 degree S of W