For the configuration shown in the figure below, suppose a = 5.00 cm, b = 20.0 c
ID: 1655814 • Letter: F
Question
For the configuration shown in the figure below, suppose a = 5.00 cm, b = 20.0 cm, and c = 25.0 cm. Furthermore, suppose the electric field at a point 16.0 cm from the center is measured to be 4.00 times 10^3 N/C radially inward and the electric field at a point 50.0 cm from the center is of magnitude 247 N/C and points radially outward. From this information, find the following. (Include the sign of the charge in your answer.) (a) the charge on the insulating sphere C (b) the net charge on the hollow conducting sphere C (c) the charge on the inner surface of the hollow conducting sphere C (d) the charge on the outer surface of the hollow conducting sphere CExplanation / Answer
a) We know that,
phi = E A = Q/e0
Q = E A e0 = E r^2/k
Q = 2 x 4000 x 4 x 3.14 x 0.16^2 x 8.85 x 10^-12 = -11.4 x 10^-9 C
Hence, Q = -22.8 x 10^-9 C
b)For this
Q = E A e0
Q = 247 x 4 x 3.14 x 0.5^2 x 8.85 x 10^-12 = 6.86 x 10^-9
Hence, Q = 6.86 x 10^-9 nC
c)The charge here will be = + 22.8 nC
Q = 22.8 x 10^-9 C
d)The charge here will be:
Q = -22.8 nC + 6.86 nC = -4.54 nC
Hence, Q = -15.94 x 10^-9 C