Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Class Management I Help HW 01 Begin Date: 9/17/2017 12:00:00 AM Due Date: 9/21/2

ID: 1656818 • Letter: C

Question

Class Management I Help HW 01 Begin Date: 9/17/2017 12:00:00 AM Due Date: 9/21/2017 11:59:00 PM End Date: 12/8/2017 12:00:00 AM (1496) Problem 5: A sphere of mass m=4.5 kg sits on a horizontal, frictionless surface. Attached to the sphere is an ideal spring with spring constant k= 34 N/m. At time t = 0 the mass is pulled aside from the equilibriurn position a distance d = 12 cm (in the positive direction) and released from rest. After this time, the system oscillates between ± d. Otheexpertta.com 14% Part (a) Determine the magnitude of the force (In Newtons) required to initially displace the mass d 12 cm from equilibri inn 14% Part (b) what is the sphere's distance from equilibrium, in meters, at time t-1 s in m? 14% Part (c) Determine the frequency (in Hertz) with which the spring-mass system will oscillate after released. 14% Part (d) Calculate the maxinuin speed vrear in m/s obtained by the sphere. 14% Part (e) At what point (s) in the motion does the sphere reach maximum speed? Select all that apply. 14% Part (I) Calculate the magnitude of the maximum acceleration a nar in ms2 experienced by the sphere. 14% Part (g) At what point(s) in the motion does the sphere experence maximum acceleration? Select all that apply. Grade Summary Potential 100% Submissions tempts remaining 20 0% per attempt) detailed view The sphere moves with constant acceleration I give upl Submt

Explanation / Answer

a) force required = kd = 34 * 0.12 = 4.08 N

b) angular frequency (w) = sqrt ( k/m) = sqrt(34/4.5) = 2.748

equation of position from equilibrium = 0.12 sin(2.748 t +pie/2)

hence position at t=1 : 10.9 cm

c) frequency = w/2*pie = 0.437

d ) max velocity = amplitude * w = 0.329 m /s