Class Management Help Homework Assignment #21 Begin Date: 326 2018 4:00:00 PM-Du
ID: 2034908 • Letter: C
Question
Class Management Help Homework Assignment #21 Begin Date: 326 2018 4:00:00 PM-Due Date: 4/2/2018 11:59:00 PM End Date: 12/1/2018 11:59:00 PM (50%) Problem 2: A cylindrical wire with a radius of 0.085 m carries a current with a non-uniform current density given by the following equation: The variables in this equation are: Jo-4 A/m* and po 0.025 m. What is the magnitude of the difference in electric potential (in V) between the two ends of the wire if the resistance of the wire is 4 ?? Grade Summarv ???-1-559.55 * 103 0% 100% Potential Submissions Attempts remaining:9 detailed view sin0 7 8 9 HOME cos0 cotan0 asin acosO % per attempt) atan acotan() sinh0 cosh0anh0cotanh0 O Degrees O Radians END 0% 0% 0% 0% - BACKSPACE I DELI CLEAR Submit I give up! Hints: for a 0 eduction. Hints remaining:- Feedback: 0% deduction per feedback.Explanation / Answer
We know
Current=current density*area
At begininning
J=0
So current=0
At end
J=Jo*(1-e^(1))=-6.87A/m^2
Current=pi*0.085^2*J=-0.156A
Potential=current*R=-0.62V
Potential difference=0.62V