Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Class Management Help Chap 7 Begin Date: 3/2/2017 12:00:00 AM -- Due Date: 10/22

ID: 1784040 • Letter: C

Question

Class Management Help Chap 7 Begin Date: 3/2/2017 12:00:00 AM -- Due Date: 10/22/2017 11:59:00 PM End Date: 12/15/2017 12:00:00 AM (11%) Problem 3: A car's bumper is designed to withstand a 40-km/h (1.1-ms) collision with an immovable obiect without damaging the body of the car. The bumper cushions the shock by absorbing the force over a distance × Calculate the magnitude ofthe average lorce on a bumper tal collapses 0.205 m while bringing a 950 kg car lo rest Irom an inllal speed of 1.4 m/s, in newtons Grade Summary Deductions Potential 8% 92% Submissions Attempts remaining:1 (4% per allempl ) detailed view sill cos cotanas asin() acos) atan) acotan) sinhO) coshOtanh cotnhO 1 23 0 4% 4% LND Degrees Radians NO Submit Hint I give up! Hints: 400 deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback: 5% deduction per feedback.

Explanation / Answer

Velocity = v = 1.4 m/s

d = 0.205 m

Mass = m = 950 kg

Acceleration = (v^2/2d) = (1.4^2/0.41) = -4.8 m/s^2.
Force = (ma) = 950 x 4.8 = 4560 N.