QUESTION 18 10 m/s A projectile is launched from ground level with an initial ve
ID: 1657583 • Letter: Q
Question
QUESTION 18 10 m/s A projectile is launched from ground level with an initial velocity of 50 m/s at an angle of 37° above the horizontal (use g choose positive direction up) . What is the horizontal component of the initial velocity? (round to the nearest integer) What is the vertical component of the initial velocity? (round to the nearest integer . What is the maximum height reached by the projectile? (round to the nearest integer) ) L How long does it take for this projectile to reach the maximum height? (round to one decimal What are the components of the projectile's velocity at maximum height? (round to the nearest integer) and vy . How long does it take this projectile to complete its flight (ie. how long between the launch and the time it falls on the level ground again)? (round to the nearest integer) . What is the horizontal range of this projectile? (round to the nearest integer) What is the magnitude of the projectile's final velocity? (round to the nearest integer) . What angle does the final velocity vector make with the horizontal? (round to the nearest integer) degreesExplanation / Answer
v0x = 50 cos37 =40 m/s ......Ans
v0y = 50 sin37 = 30 m/s ......Ans
at maximum height. vy = 0
vfy^2 - voy^2 = 2 a d
0^2 - 30^2 = 2 (-9.8)(H_max)
H_max =46.2 m ........Ans
0 = 30 - 9.8 t
t = 3 sec .........Ans
vx = 40 m/s and vy = 0 .......Ans
complete the flight,
0 = 30 t - 9.8 t^2 /2
t = 6 sec .......Ans
R = v0x t = 40 x 6 = 240 m .....Ans
magnitude will be same = 50 m/s .......Ans
angle = 37 deg below the ground . .......Ans